Solární kolektory
Solární, sluneční, fototermické, vakuové či trubicové kolektory a panely. Názvů pro technologii na ohřev vody pomocí záření ze slunce je v současnosti bezpočet, ale všechny označují to samé – sestavy několika vakuových trubic poskládaných do jednotlivých panelů, čímž vznikají tzv. solární kolektory.
Sestava na míru
Rádi vám navrhneme sestavu na solární ohřev na míru přímo vašim potřebám. Ozvěte se nám, vypracujeme pro vás orientační projekt a cenu za solární panely pro vaši stavbu. Když vás nabídka zaujme, změříme místo realizace a zpracujeme přesnou cenovou nabídku.
Sluneční kolektory slouží k ohřevu vody v domě
Solární panely založené na vakuových trubicích, označované nejčastěji jako solární kolektory, dokážou přetransformovat sluneční záření na tepelnou energii a posléze ohřát užitkovou vodu. Ohřátou vodu můžete pak v domě použít téměř na cokoliv, od sprchování přes umývání nádobí až třeba po přitápění v domácnosti. Jednoznačnou výhodou fototermických panelů je pak vysoká efektivita (skvěle fungují i za zhoršených světelných podmínek) spolu s vysokými úsporami (zpravidla vám ušetří více než polovinu nákladu za ohřev TUV).
Vysvětlení pojmů týkajících se solárních kolektorů
Solární kolektory na ohřev vody lze nazvat mnoha různými výrazy a přestože všechny pojmenovávají jednu a tu samou věc, zdůrazňují některý z jejich aspektů. Rádi bychom vám tedy vysvětlili základní pojmy spojené s kolektory.
Solární kolektor (někdy také sluneční kolektor)
Solárními kolektory se označují solární panely fungující na principu sběru (odtud slovo kolektor) sluneční energie (odtud slovo solární) a její přeměny na teplo, které následně slouží k ohřevu vody. Pro lepší odlišení od solárních fotovoltaických panelů se ustálilo právě spojení solární kolektor.
Termický kolektor (či fototermický kolektor)
Termíny termické kolektory (nebo také fototermické) akcentují ve svém pojmenování charakteristiku výroby tepla (a potažmo teplé vody) s využitím slunečního záření. Spolu s fotovoltaickými panely (ovšem ty přeměňují získanou energii na elektřinu) se řadí mezi jedny z nejpoužívanějších technologií k výrobě obnovitelné energie v Česku.
Vakuový kolektor
Vakuové kolektory jsou jedním z typů solárních panelů na ohřev vody a odkazují k využívané technologii. Vakuum je umístěno mezi vnější vrstvu z pevného a odolného skla a vnitřní vrstvu absorbující teplo. Slouží zde k tepelné izolaci, zabraňuje tepelným ztrátám a zajišťuje maximální efektivitu. Alternativou k vakuovým panelům jsou ploché solární kolektory.
Trubicový kolektor
Za označením trubicové kolektory není třeba hledat něco složitého (a v podstatě se jedná o ekvivalent vakuových kolektorů). Název vychází z konstrukčních prvků panelu, kterými jsou v případě VacuSolu vakuové trubice poskládané do sestav po deseti. Vedle trubicových kolektorů se můžete setkat ještě s deskovými solárními kolektory, u kterých místo trubic najdete právě desky.
Složení solárního kolektoru VacuSol
Solární kolektory VacuSol založené na technologii vakuových trubic se skládají z těchto komponentů:
- nerezový rám (slouží k jednodušší manipulaci a snadnějšímu umístění panelů na střechu domu)
- nerezové kryty (zajišťují doplňující ochranu před vnějšími a přírodními vlivy, jako je déšť nebo sníh, v náchylných místech)
- skleněné trubice z tvrzeného skla (představují jednu z nejzásadnějších součástek solárního kolektoru, jelikož vytvářejí fyzickou, ochrannou bariéru pro absorbér a zároveň vyplňují prostor mezi nimi izolující vrstvou vakua)
- měděný absorbér s nanesenou absorpční vrstvou (další z řady nejdůležitějších komponentů, pomocí něhož fototermické kolektory sbírají sluneční záření a vyrábí z něj teplo)
- měděný výměník (díl panelu sloužící k přeměně a předání tepla utvořeného ve vyvakuované skleněné trubici)
Součástkou nejnáchylnější na poruchu jsou u kolektorů skleněné vakuové trubice. Ovšem ty vedle zajištění vakua také chrání další vnitřní součástky, takže se i s těmito ojedinělými situacemi počítá. Proto v případě, že se trubice a s ní solární kolektor skutečně poškodí, tak je její oprava či výměna jednoduchá a snadno ji zvládne každý řemeslník s patřičným proškolením a vybavením. Navíc pro své klienty nabízíme záruční a pozáruční servis, v rámci kterého přijedeme za vámi a vše dáme do pořádku.
Obecně však můžeme díky vlastním, praktickým zkušenostem tvrdit, že pokud nedojde ke zmiňovanému mechanickému poškození, pak je složení solárního kolektoru nadčasové a životnost solárních panelů dosahuje až 30 let.
Snadná a rychlá cesta k vašemu solárnímu ohřevu
- Vstupní
poradenství - Zaměření
+ projekt - odborná
Montáž - Uvedení
do provozu - Vyřízení
dotace